Viktiga datum inför gy-antag

1 juli 2019
Slutlig antagning är klar. Du kan logga in på skanegy.se och se ditt besked.
Du får dina inloggningsuppgifter till ansökningswebben (https://skane.dexter-ist.com) hemskickade. På webben står vilket program och vilken skola du är antagen på, uppropstid samt vilken reservplats du har på övriga program om du inte är antagen på ditt förstahandsval. När du ser ditt antagningsresultat på ansökningswebben ska du ge svar genom att tacka ja eller nej till erbjuden plats. Information om de olika svarsalternativen på ditt antagningsbesked finns på https://www.skanegy.se/information/att-svara-pa-ditt-antagningsbesked
23 juli 2019
Sista dag för att registrera ditt svar på skanegy.se Om du har frågor angående ditt val eller hur du ska tacka ja/nej se sidan Vanliga frågor https://www.skanegy.se/information/vanliga-fragor Om du inte har blivit antagen till något av dina val eller inte har sökt något gymnasieprogram blir du innan skolstarten 2019 kallad till ett vägledningssamtal av studie- och yrkesvägledaren för det kommunala aktivitetsansvaret.
Det räcker inte att tacka ja för att få behålla din plats. Kommer du inte till uppropet på gymnasieskolan eller inom tre dagar inte anmäler giltigt skäl till frånvaro blir du utskriven och har därmed ingen plats. Ledighet från skolan kan bara beviljas av rektor på den skola där man fått sin plats och detta görs enbart i undantagsfall.

Den 1-2/7 finns Carina och Gunilla till hands om du har frågor eller undrar över något. Vi hjälper till om det behövs. Maila eller ring. Vill du besöka oss finns vi på lilla Nisse den 2/7. Vänligen Carina