Prov NO klass 6

Onsdagen den 10 februari kommer klass 6 att ha ett prov om Livets utveckling (kapitel 3 i NO-boken). Under morgondagen kommer jag att dela de instuderingsuppgifter som ligger till grund för provet på Classroom. Där finns en variant med svar samt en utan, för att man lättare ska kunna “förhöra” sig själv utan att se svaret. Jag kommer även att dela ut dessa instuderingsfrågor i pappersform imorgon, onsdag. Den sista frågan kräver en del fundering av eleven själv då där ej finns ett färdigt svar skrivet av mig. Jag har även bifogat skillnaderna i bedömning när det gäller betyget inom detta område, eftersom jag ofta får frågor kring detta av eleverna.

Under onsdagens samt fredagens NO-pass denna veckan kommer det att finnas möjlighet att träna inför provet, som ett extra stöd till hemma-pluggandet. Det kommer att finnas möjlighet att läsa igenom kapitlet, träna på instuderingsfrågor, träna via Bingel samt titta igenom våra gamla häften och begrepp. Lycka till med pluggandet!