Prov i NO klass 5

Fredagen den 12 februari har klass 5 prov i NO, kapitel 2 som handlar om Kroppen. Igår, den 1 februari, delade jag instuderingsuppgifter med klassen på Classroom. På fredag kommer jag att dela ut dessa i pappersform och då bifogar jag även “blindkartor” med olika bilder på kroppen, fotosyntesen mm, så att man lättare kan förhöra sig själv när man studerar detta hemma. Det är också sådana bilder som kommer att finnas på provet. Ursäkta bildkvalitén på blindkartorna, originalbilderna finns att beskåda i NO-boken om man tycker något är otydligt.

På fredagens lektion denna vecka samt måndagens lektion nästa vecka kommer det att finnas tid till att studera inför provet. Det kommer att finnas möjlighet att arbeta med instuderingsfrågor, Bingel, läsa kapitlet, arbeta med häfte samt begrepp. Ta vara på tiden som ges och lycka till med pluggandet!