Måndag – FSK

När vi började läsåret i augusti fick barnen rita vars ett självporträtt, och idag fick de återigen göra ett som vi sedan jämförde med de tidigare porträtten. Det var kul att se utvecklingen!

Nu är vi inne på sista veckan. Vi kommer ha lite schemabrytande aktiviteter under veckan. På onsdag är det den traditionella Nisselunken. Då lunkar eller springer alla elever i klasserna F-4 en speciell runda i närområdet. Vi byter inte om, men barnen behöver ha bra skor på sig.

På torsdag har vi blivit hembjudna till Jusuf för att leka en stund i hans trädgård. Det ser vi fram emot!

Som vi har skrivit om tidigare så blev vi tyvärr tvungna att hoppa över vårens utvecklingssamtal p.g.a. den rådande coronapandemin. På barnens hyllor finns nu ett kuvert med en sammanfattning av vad vi annars skulle tagit upp i ett utvecklingssamtal.

Maria kommer till att vara ledig tis, ons och torsdag då hennes son tar studenten. Jag (Martin) kommer att varann klassen som vanligt och även på torsdag.

Vi skickar med några bilder från stranden, fråga gärna era barn vad det var vi såg.