Lite av varje

Nu är jag tillbaka på banan igen! Härlig att träffa klassen, härligt med vårsolen. Idag på eftermiddagen passade vi på att vara ute. Barnen byggde klart sina vättehus som de påbörjat med Mona. Rolig uppgift och bra samarbetat!

Annars har vi jobbat med historia idag. Vi har tittat på en film som handlade om att vara barn på forntiden. Två och två jobbade de sedan med att jämföra hur det var att vara barn på forntiden jämfört med nu. Om dessa likheter och skillnader skrev de sedan en faktatext.

I matte har de arbetat med vikt när jag har varit borta. De ska veta att det går 1000 g på ett kg, 10 hg på 1 kg, 100 g på ett hg, och kunna använda sig av den kunskapen. Idag har vi jobbat med subtraktionsuppställningar och det känns som att de börjar få kläm på metoden.

Imorgon ska vi byta platser och de ska få hem skrivläxa. Läxan har de som vanligt till nästa torsdag.