Fredag – FSK

Vi startade dagen med idrott i pulkabacken. Det var kallt, krispigt och härligt friskt!

När vi kom tillbaka till skolan så arbetade vi färdigt med lite olika saker. Under veckan har flera elever valt att göra små fingerdockor, inspirerade av Rävis och Musse & Helium. De är tillverkade av äggkartonger. Idag blev de färdigmålade. Hoppas de kan uppmuntra till en liten fingerdocksteater under nästa vecka.

Vi har även tagit in ett glas fyllt med snö för att se vad som händer med det i klassrummet. Att det skulle smälta var alla överens om, men hur mycket vatten skulle det bli och hur mycket smuts finns det i snön på marken? På måndag ska vi kolla in resultatet. Men jag skickar med en liten smygtitt redan nu.

Vi avslutade dagen med en visarrunda och att säga hejdå till Rävis som har varit på besök och lärt oss bokstaven Rr.

Ha en skön helg!

Martin & Pernilla