Fredag – FSK

Idag har vi haft en vanlig dag i klassrummet. Vi konstaterade att vi inte har suttit på våra arbetsplatser på hela veckan, då vi har ägnat mycket tid till simskolan. De har verkligen klarat simskolan galant, efter första dagen så kom de snabbt in i de nya rutinerna. Det är som sagt kul att se deras framsteg för varje dag. Nästa vecka simmar vi måndag, tisdag och torsdag, eftersom det är studiedag på onsdag.

Vi har jobbat med äpplets livscykel idag. Det var intressant att höra vad de redan visste. Alla kunde något och tillsammans hade klassen klarat av att förklara hela livscykeln. Imponerande! Vi har även testat att lägga äppelkärnor i en kruka, vi får se om de lyckas gro.

Jag har skickat hem erbjudande om utvecklingssamtal och en trivselenkät i rosa mappen idag. Trivselenkäten gör ni tillsammans där hemma och sedan tar ni med den till utvecklingssamtalet.

Ha en skön helg!

Martin