Fredag – FSK

Idag har vi arbetat med lite olika saker. De som har varit sjuka har bl.a. målat sina pusselbitar.

På måndag börjar som ni vet simskolan. Vi kommer att gå från skolan strax efter kl.08.00 för att sedan byta om och vara redo för simundervisning mellan kl.09.00-10.00. Det kommer till att vara jag och en pedagog till från skolan samt två simlärare på plats, en i vattnet och en på kanten. Vi brukar alltid börja med grunderna och det gör vi på uppe på golvet i en ring. Sedan kommer alla att starta i den lilla bassängen, även de som redan kan simma. Allt efterhand som simlärarna ser hur långt de har kommit i sin utveckling så kommer eleverna få gå vidare till djupare vatten. Men det är inget som går fort fram och ingen ska behöva känna sig pressad eller rädd. Det är viktigt att det blir en positiv upplevelse. Vi ser fram emot det, det ska bli kul!

Ha en skön helg!

Martin