Lucka 16: ännu ett julkort från Fröken Frithiof

Vecka 51 är inledd och det stundar julavslutning på fredag! Vi kommer att samlas i klassrummet kl 8.00 som vanligt och sedan blir det enligt tradition framträdande av de elever som vill och har anmält sig! Hoppas att några av våra duktiga fyror vill sjunga eller spela upp något! Det blir grötlunch och sedan kort återsamling så att Vi slutar kl 12.00 på fredag!

På torsdag är det julpyssel tillsammans med Lilla Nisse på förmiddagen och på eftermiddagen är vi bjudna att se på femmornas teaterredovisning i historia.

Idrott för sista gången på onsdag. NO-redovisningarna avslutas. Ett sista biblioteksbesök tar vi, ifall man vill låna lite jullovsläsning. Ta med lånekort

Efter denna baklängesberättelse vill jag bara önska en skön sista höstterminsvecka!
Med vänlig hälsning, Renée

20131216-193448.jpg