Fyrornas julkalender lucka 17

JULKLAPPSTIPS

Jag rekommenderar den här boken!!!
Bokens titel är: Kensukes Rike.Författaren är: Michael Morpurgo. Och illustratören är: Michael Foreman.De personer som boken handlar mest om är: Michael, han är ett barn (pojke) som gillar fotboll och hans föräldrar har precis förlorat jobbet. Boken handlar också mycket om Michaels hund som heter Stella. I mitten och slutet av boken handlar den mycket om en man som heter Kensuke.Han lever på en ö, han kommer från Japan!

I boken så ramlar Michael över bord på en båt, med Stella.Sen flyter han i land på en öde ö, där han sen träffar Kensuke! Michael lär Kensuke engelska och Kensuke lär Michael att måla. Efter ett tag saknar Michael sina föräldrar och skickar därför en flaskpost. Boken utspelar sig på en öde ö.
Jag tyckte att boken var bra, spännande,och rolig för att det fanns mycket äventyr och en mycket bra handling!!!!!!

Jag tycker att boken passar för barn att lyssna men att vuxna läser om
barna är under 7. Jag tycker att boken passar för både barn och vuxna men kanske
lite mera för barn.

Av Michelle