Femmornas torsdag

Idag har vi arbetat i matteboken med area, ny läxa tills på måndag är det som gäller, se nedan för info i punktform. Vi har idag haft möjlighet att träna att i små grupper samtala på engelska, detta kommer att fortsätta under flera pass så att alla får samma möjlighet.

Vi har idag pratat om att vi alla måste tänka på att ha mobilerna undanstoppade i matsalen då det ej är tillåtet att surfa där. Efter vår diskussion tycker jag att klassen skötte detta exemplariskt, jättebra!

Att tänka på framöver: 

  • Friidrottsdag imorgon, samling ombytta och klara i klassrummet klockan 8 för gemensam promenad mot Korsavad, se tidigare inlägg för ytterligare information.
  • Cykeltur på måndag. Cykel och hjälm medtages. Liten fika samt dryck. Lunch fixar skolan i form av baguette med pålägg, skolan slutar som vanligt 13.30 denna dag.
  • Matteläxa tills på måndag, räkna sidan 42-45 klart
  • Engelsk läxa tisdag (se tidigare inlägg angående innehåll på läxan)
  • Idrott onsdag och fredag
  • Fotografering fredag

Ha en trevlig helg, ses på måndag!